Ako pripravím nálev a odvar z bylín?
I keď možno nevidíte veľký rozdiel v technológii prípravy nápoja, obkladu, kúpeľa, atď. z bylín a bylinných zmesí verte, že práve správny spôsob prípravy rozhoduje výrazne o tom, čo ste schopní z bylín "dostať". Preto pridávame pár základných pojmov, aby ste lepšie pochopili a získali potrebný nadhľad:
Nálev
Cca o 5 % väčší, než predpísaný objem čerstvej studenej pitnej vody zahrejeme rýchlo až do varu (nie v mikrovlnke) a až potom do vriacej vody pridáme predpísané množstvo bylín. Zamiešame, aby sa byliny namočili. Pridaním bylín dôjde k poklesu teploty vody a voda sa prestane variť. Teraz počkáme, než sa voda s bylinami opäť uvedie do varu. Po znovuuvedení do varu odstránime nálev zo zdroja tepla (nenechávame dovariť na platni), zakryjeme nádobu pokrievkou a necháme jej 10 minút odstáť. Potom nálev zlejeme (až na výnimky nenechávame byliny vo vode) a mierne z bylín vytlačíme ostatok nálevu. Nálev sa používa hlavne pri bylinách a bylinných zmesiach s obsahom prchavých účinných látok (silíc), o ktoré nechceme prísť.
Odvar
Do cca o 10 % väčšieho, než predpísaného objemu čerstvej studenej pitnej vody nasypeme predpísané množstvo bylín. Vodu zahrejeme rýchlo až do varu (nie v mikrovlnke) a potom ju udržujeme predpísanú dobu (väčšinou 10 minút) v stave mierneho varu. Potom odstránime odvar zo zdroja tepla (nenechávame dovariť na platni), zakryjeme nádobu pokrievkou a necháme ho 10 minút odstáť. Potom odvar zlejeme (až na výnimky nenechávame vo vode byliny) a mierne z bylín vytlačíme ostatok odvaru. Odvar sa používa pre zámerné odstránenie nežiadúcich silíc, vylúhovanie horšie rozpustných látok a podpore určitých chemických reakcií.